Przez trzy styczniowe dni na scenie będzińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej wykonanych zostanie ponad 400 kolęd i pastorałek, które zaprezentuje 144 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach przeprowadzanych w grudniu w całej Polsce, a także na Ukrainie i Białorusi.

Przez trzy styczniowe dni na scenie będzińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej wykonanych zostanie ponad 400 kolęd i pastorałek, które zaprezentuje 144 najlepszych, spośród ponad 1800 wykonawców startujących w grudniu w eliminacjach przeprowadzanych na terenie całej Polski, a także na Ukrainie i Białorusi.

Choć liczby dają pewien obraz, jednak nie one są najważniejsze. Ten przegląd to przede wszystkim wielka promocja dla młodych talentów, ale także popularyzowanie regionalnych tradycji – w zakresie śpiewów, strojów i obrzędowości. Przez obecność zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich.

Festiwal to także fenomen zaufania i życzliwości - w całości realizowana siłami społecznymi impreza opiera się na pasji i zaangażowaniu młodzieży i dorosłych, dzięki którym przybywające do Będzina zespoły mówią o rodzinnej atmosferze. Blisko tysiąc osób może liczyć także na bezpłatny nocleg (w szkołach lub u rodzin) oraz ciepły posiłek.

Najlepszych wykonawców wybierze profesjonalne jury, w skład którego wchodzą eksperci branży muzycznej - prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), ks. dr Zenon Kołodziejczak (UKSW w Warszawie i Instytut Teologiczny w Łodzi) oraz dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).

Całość konkursowych zmagań zakończy niezwykle barwny i widowiskowy Koncert Galowy, który odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka 20 stycznia o godz. 16. Już po raz trzeci za jego oprawę artystyczną odpowiedzialny jest Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Wstęp na wszystkie przesłuchania i koncert galowy jest wolny. Zapraszamy do Będzina wszystkich, którzy chcą posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek pozwalających przedłużyć radość najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Szczegóły i harmonogramy przesłuchań dostępne są na stronie www.ofkip.pl.