24 h dla Pana

 

Tym bardziej, że nie chodzi o sprawy drugo, czy trzeciorzędne, ale o to, co stanowi istotę Dobrej Nowiny (imię Boga brzmi Miłosierdzie) i zasadniczy wymiar tożsamości i misji Kościoła (jak Chrystus – i w Chrystusie – posłanego w związku z grzechem).

Podpowiadając możliwe formy pomnażania doświadczenia Jubileuszu, Franciszek pisze m. in.:

Sakrament Pojednania musi ponownie odnaleźć swoje centralne miejsce w życiu chrześcijańskim. Dlatego potrzebni są kapłani, którzy poświęcają swoje życie „posłudze jednania” (2 Kor 5, 18), tak aby wszyscy mieli możliwość doświadczenia wyzwalającej mocy przebaczenia, jako że nikomu szczerze skruszonemu nie zabrania się dostępu do miłości Ojca, który czeka jego powrotu.

Sprzyjającą okazją może być przeprowadzanie inicjatywy „24 godziny dla Pana” przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu, która jest już dobrze przyjmowana w diecezjach i jest przekonującym zaproszeniem duszpasterskim do głębokiego przeżycia sakramentu spowiedzi.

(List Apostolski Misericordia et Misera, nr 11)

W tym roku inicjatywa „24 godziny dla Pana” przypada na 24 - 25 marca. W przekonaniu, iż – tak, jak mówi Papież – zyskuje ona także u nas, w Kościele w Polsce, coraz więcej zrozumienia i uznania, przekazujemy do Waszych rąk polską wersję kolejnego – jak co roku przygotowanego na tę okazję przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji – „podręcznika”. Ta Niewielka książeczka, rzeczywiście nadaje się do tego, by być „pod - ręką” jako skondensowana, ale i wielowymiarowa, niebanalna pomoc zarówno w indywidualnym przeżyciu sakramentu pojednania i pokuty, jak i w jego przepowiadaniu i wspólnotowej celebracji.

Z przekonaniem zapraszam do lektury, i do współpromocji – nie tylko tej książeczki, ale przede wszystkim DOŚWIADCZENIA i WYDARZENIA, któremu ma ona posłużyć.

 

Bp Grzegorz Ryś

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji