Bóg jest najlepszym Ojcem - IV dzień na ICE 2016

Msza posłania

Mszą posłania we czwartek zakończyły się rekolekcje „Między Ewangelią a przekleństwem”, które dla uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016 prowadził bp Grzegorz Ryś. Uroczystą Eucharystię w namiocie przy ul. Piastowskiej dla ewangelizatorów sprawował kard. Stanisław Dziwisz.

„Najpierw sami otwarliście się na przyjęcie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, a teraz pragniecie ją głosić innym i to nie w sposób konwencjonalny, do jakiego zwykle jesteśmy przyzwyczajeni w Kościele. Można by powiedzieć, a wy to podpowiadacie, że może za bardzo przyzwyczailiśmy się do takiego przepowiadania w Kościele” – zwrócił uwagę kard. Dziwisz.

Zwracając się do ewangelizatorów Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji, metropolita krakowski powiedział, że w Nauczycielu z Nazaretu mają prekursora swojego wielorakiego w formie sposobu głoszenia Ewangelii na ulicach i placach miasta. „Nie zamykacie się w kościołach i kaplicach. Nie czekacie na ludzi. Idziecie do nich. Spotykacie ich w ich codzienności, zagonionych i zatroskanych, krzątających się wokół wielu spraw, mniej lub bardziej ważnych. Zachęcacie ich, by zatrzymali się na chwilę, by zastanowili się, po co żyją, czym żyją, o czym myślą, dokąd zmierzają, na czym im najbardziej zależy” – mówił kard. Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że do nowej ewangelizacji wzywał i zachęcał Jan Paweł II. „Święty papież uświadamiał sobie przenikliwie, że nie wystarczy tradycyjne duszpasterstwo, choć ono też jest ważne i potrzebne. Nie wystarczy czekać na ludzi w naszych kościołach. Przyjdzie do nich tylko część wiernych, a w niektórych krajach tylko garstka, a reszta pozostanie poza działalnością ewangelizacyjną Kościoła. Musimy wychodzić do ludzi i docierać do nich tam, gdzie są” – zwrócił uwagę kard. Dziwisz, dziękując w imieniu Kościoła krakowskiego oraz organizatorów Światowego Dnia Młodzieży za inicjatywę stworzenia Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji, które koordynuje i poprowadzi w Krakowie ewangelizację podczas ŚDM. „Pragniemy ukazać światu młode oblicze Kościoła i pragniemy pracować i umacniać Boże królestwo miłości i pokoju” – zakończył kard. Dziwisz.

Na zakończenie Mszy Św. ewangelizatorzy otrzymali krzyże z symbolicznym sercem Jezusa Miłosiernego, z którego wypływają dwa promienie oraz siglum Mt 5,7, czyli hasłem tegorocznych ŚDM – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

O godz. 15.00 ewangelizatorzy przeszli ulicami Krakowa z namiotu ICE 2016 przy ul. Piastowskiej na pięć scen rozlokowanych w centrum miasta, przy których od czwartku trwała będzie ewangelizacja.

Ewangelizacja w centrum miasta

Ewangelizatorzy stosują wiele form przepowiadania Dobrej Nowiny: bezpośrednie przepowiadanie, pantomimę, twórczość artystyczną, happeningi, koncerty, przedstawienia teatralne, ale także modlitwę, świadectwa, spotkania z ciekawymi ludźmi. W ten sposób ewangelizatorzy chcą dotrzeć do międzynarodowej społeczności uczestników Światowego Dnia Młodzieży, ale także do mieszkańców Krakowa i zwykłych turystów.

W czwartek na scenie przy Placu Marii Magdaleny można było zobaczyć m.in. kerygmatyczną pantomimę „Orkiestra” przygotowaną przez wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea ze Stryszawy. Przy dźwiękach muzyki odpowiednimi gestami grupa ewangelizatorów prezentowała plan stworzenia i zbawienia. Dyrygentem w tej orkiestrze jest Pan Bóg, a pierwsze skrzypce w niej gra Jezus Chrystus. Tylko pod takim kierunkiem instrumentaliści są w stanie grać czysto, chociaż tę harmonię chce zaburzyć zły duch.

Wieczorne "Wierzę w Boga Ojca"

Wieczorem w namiocie przy ul. Piastowskiej rozpoczął się cykl spotkań „Credo”. Z Symbolu wiary organizatorzy wybrali pięć najważniejszych prawd wiary: wierzę w Boga, wierzę w Jezusa Chrystusa, wierzę w Ducha Świętego, wierzę w Kościół, wierzę w życie wieczne. Mówcami pierwszego spotkania z cyklu „Credo” byli o. Gino Henriques z Singapuru i Donald Turbitt z USA.

O. Henriques mówił, że Jezus nauczył każdego nas zwracać się do Boga – „Ojcze”. Przez chrzest każdy wierzący zanurzony jest w Jezusie, dlatego Jego Ojca może traktować jako swojego Ojca.

„Za każdym razem, kiedy Duch Święty uzdalnia cię do powiedzenia do Boga „Ojcze”, także Jezus mówi z tobą do Ojca „Abba” – zaznaczał o. Henriques. – Coraz głębiej będziesz mógł mówić do Boga „Ojcze”, jeśli będziesz pamiętał, że robisz to razem z Jezusem w mocy Ducha Świętego” – dodawał ewangelizator z Singapuru.

O. Henriques, nawiązując do kampanii promocyjnej Małopolski, której twarzą jest o. Leon Knabit a hasłem „Młodość to stan ducha”, zwrócił uwagę, że Bóg był przed czasem, dlatego nigdy się nie starzeje – zawsze jest młody. „Jeśli Bóg jest twoim Ojcem, to twoje serce nigdy się nie zestarzeje. Czy chcesz być młody? To bądź jak twój Ojciec, który jest w niebie” – zachęcał zebranych w namiocie ICE 2016.

Donald Turbitt zwrócił uwagę, że Bóg przedstawia się jako Ojciec. Jezus nazywa Go „Abba”, po polsku – „Tata”. „To jest bardzo blisko relacja. Relacja z tatusiem, który daje nam wszystko. Wielu z nas nie ma doskonałych ojców. A my widzimy Boga na podobieństwo naszych ojców. Ale nawet jeśli masz najlepszego ojca na świecie, to on ani trochę nie jest bliski doskonałości Boga Ojca” – podkreślał Turbitt. Dodał też, że choć to niepoprawna teologicznie myśl, to Bóg myśli też o sobie jako o dziadku. Ta rzeczywistość jest bliska Amerykaninowi, bo sam mam 13 wnuków i jednego prawnuka. „Dziadek chce kochać swoje wnuki – to jest jego robota. Ojciec musi dyscyplinować swoje dzieci, ale dziadek jest bardziej pobłażliwy. Ja dam moim wnukom wszystko poza tym, co może im zaszkodzić” – mówił Turbitt.

Ewangelizator stwierdził, że największym darem Boga dla człowieka jest wybaczenie i pojednanie. „Bóg nas zawsze przyjmuje. Niezależnie od tego, ile masz lat, usiądź na jego kolanach. On teraz patrzy na Ciebie z miłością” – zachęcał.

Jedna z uczestniczek spotkania zapytała Turbitta, jak pogłębiać swoją relację z Bogiem Ojcem. „To jest tak samo, jak z relacją z chłopakiem. Musimy ciągle ją ożywiać. Jeśli spędzasz czas, modląc się spontanicznie, stwarzasz okazję, aby On mówił do ciebie, to ta relacja będzie się pogłębiała” – odpowiadał Turbitt. „Potrzebny jest czas i uczucie” – podsumował bp Grzegorz Ryś.

Piątkowe spotkanie z cyklu „Credo” poświęcone prawdzie „wierzę w Jezusa Chrystusa” poprowadzą z bp. Grzegorzem Rysiem Alan Wright z USA i Albert Galea z Irlandii. Od godz. 20.00 spotkanie będzie można usłyszeć na żywo w Radiu Profeto (www.radioprofeto.pl), które transmituje wszystkie wydarzenia w ramach Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016.