Odnaleźć miłość Boga w Sercu Jezusa (8)

 

Akt ofiarowania może mieć formę ogólną – będąc ofiarowaniem wszystkich czynności dnia jednocześnie bądź też szczegółową – dotyczącą poszczególnych wydarzeń czy modlitw. Jego wartość zadośćczyniąca i przebłagalna polega na tym, że daną rzecz ofiarujemy Panu Bogu w zjednoczeniu z zasługami Najświętszego Serca Jezusowego. 

 

Ofiarowanie czynności 

Panie Jezu, w zjednoczeniu z sercem Twym Najświętszym, w duchu miłości i wynagrodzenia, ofiaruję Ci (wymienić czynność) przez Niepokalane Serce Maryi.

 

Akt ofiarowania

Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Maryi wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za nasze grzechy. Łączę je z tymi intencjami, w jakich Ty za nas ofiarowałeś się na krzyżu i nieustannie ofiarujesz się na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół święty, za ojca świętego i we wszystkich intencjach na ten miesiąc wyznaczonych. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty, jakie mogę uzyskać i ofiaruję je za dusze w czyśćcu cierpiące. Amen.

 

Ofiarowanie serca 

Pozdrawiam Cię, Panie Jezu, jednorodzony Synu Ojca, Baranku o rozdartym Sercu, który rozbiłeś swój namiot pośród nas. Tobie moc, szacunek, chwała i błogosławieństwo, gdyż zostałeś ofiarowany, wykupiłeś nas i uczyniłeś kapłanami dla Boga, naszego Ojca. Ofiarujemy Ci nasze serca: przyjmij je, oczyść, rozpal Twoją miłością, zsyłając Twego Ducha. Kochamy Cię z Maryją, Twoją Matką, i ze św. Józefem, Twoim dziewiczym Ojcem. Ukochawszy nas do końca, wybawiłeś cenną krwią Twoją. Pragniemy wytrwać w Twojej miłości, o Serce Jezusa, i wychwalać na wieki Twoje miłosierdzie. 

 

Akty wynagrodzenia

Akt wynagrodzenia polecany przez Piusa XI

Najmilszy Jezu, któremu za miłość do ludzi odpłaca się tak wielkim zapomnieniem, zaniedbaniem, wzgardą i niewdzięcznością. Oto my, klęcząc przed Tobą, szczególnym hołdem czci pragniemy wynagrodzić grzeszną oziębłość i zniewagi, jakie zewsząd obrażają Twoje miłujące Serce.

Pamiętamy jednak, że i my sami niekiedy mieliśmy udział w tym niegodziwym postępowaniu. Dlatego przejęci najgłębszym żalem najpierw błagamy o miłosierdzie nad nami. Jesteśmy gotowi dobrowolnie wynagrodzić za grzechy nie tylko przez nas popełnione, ale i przez tych, którzy błądzą z dala od drogi zbawienia i albo uparci w niewierze, nie chcą pójść za Tobą, Pasterzem i Wodzem, albo też podeptali obietnice chrztu świętego i odrzucili słodkie jarzmo Twojego prawa.

Za te wszystkie przestępstwa chcemy pokutować. Szczególnie za publiczne grzechy narodów, które zwalczają prawo Boże i znieważają godność człowieka, za bluźnierstwa, jakimi obrzuca się Ciebie i Twoich świętych, lekceważenie dni świętych, zaniedbywanie sakramentu Boskiej miłości, za plagę pijaństwa i rozwiązłości.

Aby naprawić zniewagę czci Bożej, przedstawiamy Ci to zadośćuczynienie, które Ty sam niegdyś ofiarowałeś Ojcu na krzyżu i które co dzień ponawiasz na ołtarzach; łączymy je z zadośćuczynieniem Najświętszej Dziewicy Matki, wszystkich świętych i pobożnych wiernych. I przyrzekamy z głębi serca, ile tylko stać nas będzie przy pomocy Twojej łaski, wynagrodzić za grzechy popełnione przez nas i naszych bliźnich: silną wiarą, czystymi obyczajami, doskonałym wypełnieniem prawa Ewangelii, a zwłaszcza prawa miłości. Przyrzekamy też, według sił, nie dopuścić do nowych zniewag i jak najwięcej ludzi pociągnąć do naśladowania Ciebie.

Zachowaj nas do śmierci w wierności obowiązkom i służeniu Tobie przez wielki dar wytrwania, abyśmy w końcu wszyscy doszli do tej ojczyzny, gdzie Ty z Ojcem i z Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

(Za publiczne odmówienie aktu w uroczystość NSPJ można uzyskać odpust zupełny, zaś w ciągu roku – odpust cząstkowy).

 

Akt wynagrodzenia

Serce Jezusa, pragniemy wynagrodzić za grzechy popełnione przez nas i przez innych i za nieczułość wobec Twojej miłości: stałością wiary, niewinnością życia, doskonałym zachowywaniem prawa Ewangelii, szczególnie prawa miłości.

Staramy się poza tym położyć kres niesprawiedliwościom względem Ciebie i pociągnąć kogo tylko możemy do naśladowania Ciebie. Zachowaj nas w wiernym i wytrwałym posłuszeństwie wobec Ciebie aż do śmierci, abyśmy mogli wszyscy dotrzeć pewnego dnia do tej ojczyzny, gdzie Ty z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Nabożeństwo czerwcowe

Miesiąc czerwiec jest poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwsze nabożeństwo czerwcowe w Polsce zostało odprawione dzięki inicjatywie sióstr wizytek z Lublina 1 czerwca 1857 roku. Z biegiem czasu weszło ono na stałe w praktykę Kościoła, co znalazło swoje potwierdzenie w nauczaniu papieży, zwłaszcza Leona XIII i kolejnych jego następców oraz w nauczaniu biskupów. 

Nabożeństwo czerwcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której uwielbiamy Jezusa za dar Jego miłości i eucharystycznej obecności. W czasie tej adoracji śpiewamy litanię do Bożego Serca, po której odmawiamy Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Następnie zwykle przeprowadza się krótkie rozważanie dostosowane tematyką do kultu Bożego Serca. Nabożeństwo kończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w którym otrzymujemy zadatek łask niebieskich, których pełnią cieszyć się będziemy w niebie. 

Starajmy się jak najczęściej uczestniczyć w nabożeństwach czerwcowych, nie tyle kierując się tradycją czy zwyczajem wyniesionym z lat dziecięcych, co prawdziwą potrzebą serca, miłością do Boga, który wciąż pozostaje wierny swoim obietnicom miłości. Pamiętajmy, by przychodząc na nabożeństwo, wzbudzić także w swym sercu pragnienie odwzajemnienia miłości i wynagrodzenia za grzechy osobiste i innych ludzi. Do tej intencji można dodać także nasze aktualne troski i problemy, by mogły zostać przez Jezusa przemienione i przyczyniły się do zbawienia wszystkich ludzi.