ŚwiadoMY

ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel - 2019-10-06 (audio)

6
październik 2019

ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel - 2019-10-06 (audio)

Chcesz być świadomym rodzicem, nauczycielem, dzieckiem? Zapraszamy Cię na cykl audycji "ŚwiadoMY" w Radiu Profeto!

ŚwiadoMY wychowawca.

Dowiesz się z nich jak pomagać, chronić i edukować. Wspólnie możemy podjąć działania, które przyczynią się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa!

"ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel" - Bądźcie z nami! Bądźmy świadomi!

Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Powiązane artykuły

Dziecko? Niestety, nie mam miejsca

Nie wiem, czy zauważyliście, ale w różnych kartach medycznych, wypełnianych przy przyjęciu dziecka do szpitala, ale też w przychodniach, a nawet u logopedy, pojawia się jedno zaskakujące pytanie. Zaskakujące dla mnie, nie wiem jak dla innych. Chodzi mianowicie o sytuację materialną rodziny. Jednym z pierwszych pytań w tej rubryce jest: „Czy dziecko posiada oddzielny pokój?”. W dalszej kolejności standardowo musimy zaznaczyć, jak oceniamy naszą sytuację materialną. Zastanawiam się, jak są interpretowane moje odpowiedzi, gdy najpierw zaznaczam, że dziecko nie ma własnego pokoju, a potem, że mam dobrą sytuację materialną. Kto to w ogóle czyta i co mu daje taka informacja? Czy ma to jakiś wpływ na dalsze postępowanie w szpitalu? Nie podoba mi się to pytanie i nigdy mi się nie podobało. Zawsze, gdy je widziałam, czułam wewnętrzny bunt. W głowie wyobrażałam sobie, że ktoś czyta moją odpowiedź i komentuje pod nosem: „Jak tak można? Jeśli już ktoś decyduje się na czwórkę dzieci, to powinien zadbać o ich dobrostan materialny. Biedne maluchy”. Nie wiem, czy faktycznie tak jest to odbierane, ale wiem, że taka ocena ma mało wspólnego ze stanem faktycznym. Bo jak jest naprawdę? Jest tak, że nigdy nie chciałam, aby nasze dzieci miały oddzielne pokoje. Przynajmniej nie na początku. Tyle że trudno zapewnić współlokatora, poprzestając na jednym dziecku, ale tu nie było problemu. Wspólnie z mężem od początku mówiliśmy o trójce lub czwórce dzieci. Sami też wywodzimy się z rodzin wielodzietnych i bardzo to sobie chwalimy. Wiedzieliśmy, że jesteśmy na to odpowiednio przygotowani – mam tu na myśli pewne i wzorce, i pozytywne doświadczenie życia pod jednym dachem z rodzeństwem (nie, nie, nie było różowo – było ciekawie).
7 grudnia 2023

Być (z)dzieckiem

Każdy, kto mnie zna, wie, że jestem osobą bardzo aktywną. Podejmuję się wielu działań i biorę udział w różnych przedsięwzięciach. Łatwo namówić mnie do czegoś nowego, nie trzeba się za bardzo starać. Nawet w domu wykonuję zawsze kilka rzeczy naraz. Trudno mi odpoczywać, gdy wiem, że mam jeszcze dużo do zrobienia. Dlatego wolę biegać i ćwiczyć wieczorem, kiedy zrobiłam już to, co miałam w planach na dany dzień. Trening angażuje ciało, skupiam się na pracy mięśni, a wtedy umysł może odpocząć. Przy innych czynnościach i zajęciach domowych nie przestaję myśleć. W głowie mam milion nowych pomysłów i świadomość tego, co muszę zrobić, co powinnam, a co chcę. Denerwuję się, gdy wiem, że zabraknie mi na to wszystko czasu. To chyba jest czymś powszechnym w dzisiejszej rzeczywistości, że tak bardzo lubimy wybiegać w przyszłość. Świat gna do przodu w zawrotnym tempie, więc my również snujemy plany na wiele lat do przodu, gromadzimy środki do ich realizacji i zawzięcie walczymy ze wszystkimi przeszkodami, które stają nam na drodze. Zupełnie tak, jakby dopiero realizacja wszystkich tych zamierzeń miała nam dać prawdziwe poczucie szczęścia i satysfakcji z życia. Jednak dość często uparte dążenie do tego, aby mieć więcej, przeżyć więcej, zrobić więcej, zasłania nam widok na to, co mamy w chwili obecnej. Zapominamy, że możemy cieszyć się już teraz, nie czekając na spełnienie wszystkich pragnień. Wydaje mi się, że to niestety przychodzi z wiekiem. Dzieci patrzą na upływ czasu zupełnie inaczej. Umieją cieszyć się chwilą i tą chwilę wydłużać w nieskończoność. Dlatego też, gdy są zajęte czymś, co sprawia im radość, a my chcemy im przerwać i jako alternatywę proponujemy jedynie nudne obowiązki, słyszymy niezmienne i zawsze aktualne „zaraz”.
2 listopada 2023

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! S02E07

Nowy cykl audycji Busol@, w którym będziemy mówić o prześladowaniach na tle religijnym. Busol@ – nasze spojrzenie w dobrą stronę! Odcinek VII - Jak można zapobiegać zjawisku chrystianofobii? Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
8 maja 2021

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! #4

Cykl audycji >>Busol@<< to przestrzeń, w której chcemy dzielić się z Wami wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami na to, jak kształtować młodego człowieka tak, aby jego życie było sensowne i przeżywane w pełni!
6 lipca 2020

Jak Fajnie Być Blisko Boga - 2019-10-02 (audio)

Dziś w programie o dziecięcej szczerości i prostocie w kontakcie z Bogiem i o tym jak w Jego imię to niszczymy - my dorośli.
2 października 2019

ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel - 2019-09-29 (audio)

Chcesz być świadomym rodzicem, nauczycielem, dzieckiem? Zapraszamy Cię na cykl audycji "ŚwiadoMY" w Radiu Profeto! Podsumowanie spotkań o świadomym rodzicu.
29 września 2019